תחומים

ronen_inner_page

couch_icon

ייעוץ תעסוקתי ממוקד לבעלי הפרעות קשר וריכוז ADHD

עולם התעסוקה מהווה אתגר מיוחד עבור הסובלים מ- ADHD. כבר משלב ההחלטה על התחום המקצועי קיימים קשיים מיוחדים סביב קבלת החלטות, וההבנה מה מתאים עבור הפרט. גם לאחר קבלת ההחלטה, סביבת העבודה מייצרת אתגרים עבור פרטים עם ADHD, הן סביב שאלת המימוש העצמי, הן סביב שאלות של הספק ועמידה ביעדים, והן סביב שאלות של קידום ויחסי אנוש. בעבודתי אני מתאים את הידע הקיים במחקר סביב ההמלצות עבור הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, לעולמו הייחודי של הפרט היושב מולי, הן בהמלצה על תחום עיסוק מתאים, והן סביב שגשוג במקום העבודה עצמו.

טיפול זוגי

בניגוד לדעה המקובלת, טיפול זוגי אינו מצטמצם למוצא האחרון לפני גירושין. כמובן, לפני החלטה על צעד דרסטי כזה רצוי לנסות להבריא חזרה את הקשר הזוגי בעזרת טיפול ובמקרים רבים גם המשברים הגדולים ביותר עשויים להתאחות. אך טיפול זוגי תורם רבות גם כאשר היחסים טובים ומספקים. בכל זוגיות נמצא התנהגויות ואמירות שמלוות את חיי היום יום אשר גורמות לתסכול אצל אחד הצדדים – תסכולים אלו יכולים להיפתר אם רק נתייחס אליהן. כאשר אין התייחסות מפורשת, דברים בדרך כלל נמשכים כפי שהם: ״מה שלא מדובר – מתנהג״. בקליניקה שלי נדבר על הנושאים המהותיים בנועם, באומץ ובפתיחות, נגברי את המודעות להתנהגותינו ולהשפעותיה על בן / בת הזוג כדי להגיע ליחדים זוגיים עמוקים ומזינים.

אבחונים פסיכולוגיים ופסיכודידקטיים

אני רואה באבחון פסיכולוגי לא רק כלי עבור קבלת אבחנות, אלא תהליך בו הפרט לומד להכיר את עצמו מזויות שונות מהרגיל, ומקבל אפשרות לקבל הנחיות מעשיות ממוקדות ומותאמות עבורו. רבים מן המאובחנים נותרים בקשר עמי, הן להתייעצות ממוקדת, גם לאחר זמן רב, והן במסגרת של המשך טיפול. 

נוער

העבודה עם מתבגרים דורשת גישה אחרת מטיפול במבוגרים או במשפחות. המתבגרים זקוקים לפסיכולוג נוער מומחה שידבר בשפה שלהם, ויוכל לסייע להם לאזן בין מסעם לעצמאות לבין הצורך בתמיכת הוריהם ומשפחתם. לאזן בין שאיפתם לביטוי אישי לבין הרצון להשתלב בחברה, על דרישותיה ומגבלותיה.


אימון לבעלי ADHD

בחמש עשרה השנים האחרונות עולה בהדרגה המודעות בישראל להפרעות הקשב והריכוז ולמתמודדים עמה. בעשר השנים האחרונות סייעתי למאות ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, באופן פרטני או דרך קבוצות הורים. במחקרים רבים נמצא כי הדרך היעילה ביותר לסייע לסובלים מ ADHD היא בשילוב של אימון לפי מטרות, עבודה על התשתית הסביבתית (משפחה ועבודה), סיוע להיבטים רגשיים, וטיפול תרופתי. בעבודתי אני משלב אלמנטים אלו, תוך עבודה צמודה עם פסיכיאטרים עליהם אני ממליץ. 


ייעוץ למשפחות משולבות (משפחות חורגות)

42% מן האוכלוסיה בארה"ב כיום מהווה חלק ממשפחה משולבת, בקשר ראשוני (הורה/בן/אח). בארץ הסטטיסטיקה נאספת בימים אלו, אולם ככל הנראה המספרים קרובים. בעשרים השנים האחרונות המחקר בתחומי המשפחות המשולבות התקדם מאוד, ונאספו נתונים חשובים מאוד. המתבגרים במשפחות אלו מתמודדים עם נושאים חוזרים (אמון, נאמנות, גבולות, זהות), וההורים זקוקים להבנה של מצבם הייחודי, כהורים וכבני זוג. בעבודתי עם משפחות כאלו אני משלב את הממצאים המחקריים עם קשב לדינמיקה הספציפית בעולם המשפחתי או בעולמו של המתבגר, דרך ייעוץ לזוגות, ייעוץ להורים או עבודה עם המתבגרים עצמם. 


הדרכת הורים 

במקרים רבים, גם אם ההורים נתקלים בקשיים עם ילדיהם, אין צורך לשלוח את הילדים או המתבגרים לטיפול. פעמים רבות ניתן להגיע לרווחה בעולמו של הילד או המתבגר דרך הדרכת הורים נכונה וממוקדת. ההורות בעולם פוסט מודרניסטי, המערער על מושג הסמכות כשלעצמו מהווה אתגר משמעותי, ובעבודתי עם הורים אנו בונים יחד את הסמכות ההורית המתאימה, המאפשרת לאזן בין רוך לגבולות ובין הקשבה להכוונה. לפניה אלי


יועץ ופרשן בתקשורת

בקליניקה, בטיפול פסיכולוגי פרטני, זוגי או משפחתי, אני שומע ולומד ממטופלים על קשייהם, על אורחות החיים שלהם ועל התמודדויות שמיוחדות רק להם. אולם, פעמים רבות, אני מרגיש שאת הידע הנצבר, החשוב, חובה לשתף כי ביכולתו לסייע לרבים אחרים. בתוכניות הטלווזיה שהשתתפתי בהם, ברדיו ובתקשורת הכתובה, אני משתדל להעביר את המסרים האלה מחדר הטיפול הסגור אל הציבור הרחב. בימים אלו עולה עונה נוספת של ״החיים הסודיים של בני ה4״ בהשתתפותי.